Drzewa europejskie przez tysiące lat spełniały rolę wdzięcznego budulca. Nie inaczej jest i dzisiaj. Symbole wiosny, oczyszczenia, żywiołów towarzyszą nam na co dzień, przybierając formę podłogi, mebla, a nawet pudła rezonansowego skrzypiec. Ponadczasowe, naturalne, piękne. Zapraszamy do lektury drugiej części przewodnika po drewnie Starego Kontynentu zaklętego w najmodniejszej w tym sezonie pełnej desce.

Brzoza – łagodna wiosna

Według różnych wierzeń i mitów brzoza to symbol m.in. wiosny, władzy i oczyszczenia. Zapewne ma to związek z tym, iż to właśnie z brzozy wytwarzano rózgi, którymi chłostano nieposłusznych, a liście drzewa z powodzeniem wykorzystywane były (i są nadal!) do przyrządzania wywarów o działaniu moczopędnym i napotnym. Poprawiają także przemianę materii i działają odtruwająco na układ krwionośny.

#zdjecie0#Podłogi z drewna brzozy, z racji średniej twardości surowca (24-28 MPa w skali twardości Brinella), sprawdzą się przede wszystkim w sypialniach. Zwłaszcza te z pełnej deski bardzo dobrze uwypuklają łagodny rysunek słoi i jasną, opalizującą barwę (która może zmieniać się w kremową, miejscami jasnobeżową), pozwalając stwarzać ciepły, przytulny klimat.

Klon europejski – promień porannego słońca

  • Klony są uważane za jedne z najpiękniejszych drzew ze względu na koloryt liści i korowiny. Ich cechą znamienną jest niezwykle jasne drewno, używane do produkcji najjaśniejszych ze wszystkich podłóg drewnianych. Widoczne, zwłaszcza na pełnej desce, słoje drewna są delikatne i regularnie ułożone. Jest to materiał idealny na podłogi do pomieszczeń, w których chcemy stworzyć kameralną, przytulną, ciepłą atmosferę – zauważa Seweryn Miazga, Product Manager z firmy Baltic Wood produkującej podłogi drewniane.

#zdjecie1#Ciekawostką jest, że klon w dawnej kulturze pełnił magiczną funkcję opiekuna zmarłych. Według wierzeń drewno klonu miało moc odpędzania diabła. Stąd też zmarli, do czasu pogrzebu, leżeli na tzw. 'desce grobowej', która była wykonana z niepomalowanego klonowego drewna. Nawet dzisiaj, zwykle nieświadomie, zdarza nam się nawiązać do tradycji odpędzania złego, przez użycie powiedzenia "odpukać w niemalowane drewno".

#zdjecie2#Orzech europejski – rozkoszna ekskluzywność

Drewno orzecha jest jednym z najbardziej ekskluzywnych gatunków. To właśnie z niego wytwarza się wysokogatunkowe meble i luksusowe podłogi z pełnej deski. Również w przeszłości orzech był uważany za drzewo zbytku, należał do tzw. drzew rozkosznych, które uprawiano tylko dla przyjemności. W Polsce spotykanymi gatunkami orzecha są: orzech włoski, orzech czarny, orzech szary oraz mniej popularne: orzech sercowaty i orzech japoński.

Orzech jest drzewem wszechstronnie wykorzystywanym. Jego drewno jest używane do produkcji zarówno podłóg, jak i oklein, mebli, okładzin, instrumentów muzycznych, kolb strzelb oraz ram obrazów. Jest także szeroko wykorzystywany w kosmetyce i zielarstwie (liście, łupiny, kora, owoc).

Podłoga z tego surowca utożsamiana jest z energią, żywiołem i siłą, gdyż drewno charakteryzuje się bardzo dużym zróżnicowaniem kolorystycznym. Zwłaszcza duża powierzchnia deski dobrze pokazuje witalny charakter podłogi, uzyskany dzięki jasnokremowym barwom, które przeplatają się z karmelowymi, czekoladowymi i grafitowymi brązami. Średnio twarde drewno (31-35 MPa w skali Brinella) orzecha umożliwia zastosowanie ogrzewania podłogowego.

SFbBox by enter-logic-seo.gr

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zapisz się do newslettera

Imię:
e-mail: