W Unii Europejskiej w 2010 roku nakłady inwestycyjne w sektorze budowlanym zostały obniżone o 3,6%, co według prognoz przełoży się na niewielki, bo maksymalnie 0,2% wzrost w 2011 roku. Dla wiodących europejskich firm budowlanych najlepszą metodą ograniczenia trudności jest rozszerzenie i zróżnicowanie obszarów działalności gospodarczej - wynika z raportu „Europejskie Potęgi Budowlane 2010", przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte.

Deloitte po raz kolejny przedstawił ranking 50 największych firm budowlanych w Europie, pod względem wielkości sprzedaży. Dodatkowo pokazał 20 liderów w branży pod względem ich kapitalizacji rynkowej. Pierwsze miejsce w rankingu, w którym kryterium była wielkość przychodów ze sprzedaży osiągniętych w 2010 r., zajęła francuska firma Vinci. Tuż za nią uplasowały się Bouygues (także z Francji) i Hochtief (z Niemiec).

W zestawieniu przygotowanym przez Deloitte dominują spółki francuskie - w pierwszej piątce znalazły się aż trzy firmy z tego kraju. Natomiast czołowa dwudziestka wiodących firm z punktu widzenia kapitalizacji rynkowej zawiera sześć firm hiszpańskich, plasujących się między czwartą a siedemnastą pozycją. W gronie pięćdziesięciu europejskich potęg budowlanych znalazło się tylko jedno przedsiębiorstwo z Europy Środkowej. Jest to PolimexMostostal SA z Polski, który uplasował się na 44 pozycji. Polski rynek również zdominowany jest przez koncerny z Hiszpanii (Ferrovial, Acciona, ACS) i Francji (Vinci) jednak prym wiedzie austriacki koncern Strabag z 5.4 mld PLN przychodów.

 • Ranking polskich firm budowlanych wg przychodów za rok 2010:
 • 1. Grupa Strabag - Główny inwestor: Strabag - Przychody (w mld zł): 5,40
 • 2. Grupa Budimex - Główny inwestor: Ferrovial - Przychody (w mld zł): 4,43
 • 3. Grupa Polimex Mostostal - Główny inwestor: prywatni inwestorzy - Przychody (w mld zł): 4,16
 • 4. Grupa Skanska - Główny inwestor: Skanska - Przychody (w mld zł): 3,80
 • 5. Grupa PBG - Główny inwestor: prywatni inwestorzy - Przychody (w mld zł): 2,74
 • 6. Grupa Mostostal - Główny inwestor: Warszawa Acciona - Przychody (w mld zł): 2,57
 • 7. Grupa Hydrobudowa Polska - Główny inwestor: PBG - Przychody (w mld zł): 1,58
 • 8. Grupa Warbud - Główny inwestor: Vinci Construction - Przychody (w mld zł): 1,33
 • 9. Grupa Pol-Aqua - Główny inwestor: Dragados (ACS) - Przychody (w mld zł): 1,31
 • 10. Grupa Erbud - Główny inwestor: Wolf & Muller / Juladal Investment - Przychody (w mld zł): 1,11
 • Źródło: opracowanie własne Deloitte

Raport Deloitte analizuje także obecną sytuację na rynku usług budowlanych i wyzwania związane ze zmieniającą się sytuacją gospodarczą. Według ekspertów wiele europejskich firm budowlanych wcześnie zauważyło, że tradycyjne modele biznesowe przestają się sprawdzać i narażają firmy na duże ryzyko w okresie dekoniunktury. Są to działania oparte przede wszystkim na prowadzeniu prac budowlanych w kraju dla sektora publicznego lub dla inwestorów prywatnych. Część przedsiębiorstw zdążyła już pomyślnie wdrożyć strategie dywersyfikacji działalności ograniczające uzależnienie działalności od rynków tradycyjnych. Dziewięć z odnotowanych w rankingu firm uzyskuje co najmniej 50% swoich przychodów z działalności pozabudowlanej.

„Działalności te są zazwyczaj komplementarne do usług budowlanych, skierowanych do tych samych klientów oparte na długoterminowych kontraktach na zarządzanie, koncesje lub dostarczanie usług, które przynoszą wysokie marże i stabilne przypływy pieniężne. Są to głównie usługi środowiskowe, usługi dla sektora energetycznego oraz obecność na rynku koncesji infrastrukturalnych. Trend ten będzie też widoczny w najbliższych latach na rynku polskim, kiedy fundusze unijne przestaną być głównym źródłem finansowania inwestycji infrastrukturalnych." - twierdzi Maciej Krasoń, Partner w zespole ds. nieruchomości i budownictwa Deloitte.

Dodatkowo europejskie firmy budowlane poszukują możliwości rozwoju za granicą. Przedsiębiorstwa ujęte w zestawieniu są obecne na wszystkich pięciu kontynentach, a 49% ich przychodów pochodzi ze źródeł zlokalizowanych poza granicami rodzimego kraju. Ten trend wzmocnił się w ostatnich latach i z analizy przeprowadzonej przez Deloitte wynika, że utrzyma się także w najbliższej przyszłości.

„W najbliższych latach również polskie firmy i oddziały zagranicznych koncernów odgrywać będą znaczącą rolę w ekspansji zagranicznej jako przyczółek na Europę Środkową i Wschodnią"- dodaje Maciej Krasoń z Deloitte.

SFbBox by enter-logic-seo.gr

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zapisz się do newslettera

Imię:
e-mail: