Najbliższa przyszłość dla producentów substancji chemicznych i materiałów dla rynku budowlanego w regionie Europy Centralnej i Wschodniej (Central Eastern Europe – CEE) oraz Wspólnoty Niepodległych Państw (Commonwealth of Independent States – CIS) jawi się bardzo obiecująco.

Rozwój branży budowlanej, wspierany przez dyrektywy EU i regulacje rządowe, daje coraz większe możliwości ożywienia sektora substancji chemicznych i materiałów. Polska ma duży, ponad 30-procentowy udział w tym rynku w regionie CEE i CIS, nie wliczając Rosji.

Według ostatniej analizy Frost & Sullivan, globalnej firmy doradczej, pt. „Możliwości rozwoju rynku dla substancji chemicznych i materiałów budowlanych w regionie CEE/CIS” sektor ten w badanym regionie w roku 2010 wygenerował przychody w wysokości 5901,8 mln EUR i do roku 2017 przewiduje się, że osiągnie on wartość 7660,4 mln EUR. W Polsce, w 2010 roku przychody rynku wynosiły 1809,8 mln EUR, a do roku 2017 wzrosną do  2351,7 mln EUR.

Mimo że nadal obserwuje się opóźnienia inwestycyjne na rynkach budownictwa mieszkaniowego i komercyjnego, mieliśmy do czynienia ze zdecydowanym przyspieszeniem w tych sektorach w 2010 roku – stwierdza Anna Jarosik, analityk rynku chemii i materiałów w warszawskim oddziale Frost & Sullivan.
Rozwój wspierały inwestycje związane z Euro 2012 oraz zobowiązania wobec UE dotyczące zamówień publicznych oraz dofinansowanyc projektów. Ponadto, w całym regionie wciąż mamy deficyt mieszkaniowy, duże jest także zapotrzebowanie na remonty i renowacje.

Rynek substancji chemicznych i materiałów budowlanych zyskuje na znaczeniu dzięki wprowadzanym innowacjom, rosnącej jakości produktów oraz ich większej przyjazności dla środowiska.

Cena jest nadal ważnym czynnikiem decydującym o wyborze farb czy powłok podobnie jak przy wyborze substancji klejących czy uszczelniających, ale odbiorca bardziej docenia zwiększoną wydajność, dodatkowe właściwości oraz profesjonalną pomoc techniczną, oferowaną przez producenta. Dlatego największy wzrost obserwuje się w sektorze produktów klasy premium – dodaje Anna Jarosik.

Z roku na rok coraz bardziej rozwija się rynek materiałów izolujących, wspierany wprowadzeniem regulacji dotyczących paszportów energetycznych. Ponadto, rosnące ceny energii i wdrażanie norm nakazujących jej oszczędzanie także znacząco napędzają rynek. Jednocześnie, producenci poszerzają swoją ofertę proponując całe systemy izolujące, wzbogacone o kleje, tynki i farby o zwiększonych właściwościach izolacji energii.

Rynek Europy Centralnej i Wschodniej jest silnie skoncentrowany i bardzo konkurencyjny. Obok lokalnych firm z ugruntowaną pozycją na rynku, dominujący udział mają jednak producenci międzynarodowi, którzy wg szacunków mają 78,2 udziału w całkowitym rynku budowlanym dla substancji chemicznych i materiałów regionu CEE.

Aby podtrzymać dynamiczny rozwój rynku, producenci powinni dostosowywać swoje produkty do wymagań klientów. Nawiązanie współpracy z odbiorcami końcowymi zachęci do innowacji i ulepszeń dostępnych od wielu lat produktów oraz wprowadzania nowych, spełniających wymagane na rynku normy – posumowuje Anna Jarosik.

SFbBox by enter-logic-seo.gr

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zapisz się do newslettera

Imię:
e-mail: