Wybór dobrego styropianu pozwoli na lata obniżyć koszty eksploatacji budynku

Czy kogoś może dziwi  fakt, że styropian jest najczęściej wybieranym materiałem termoizolacyjnym w naszym kraju?

Raczej nie, ale nie każdy zdaje sobie sprawę, że oferta produktowa na rynku jest bardzo rozbudowana, a dostępne płyty, choć z wyglądu podobne, mogą znacznie różnić się parametrami. Decyzja o zakupie określonego styropianu zaważy na skuteczności ocieplenia i kosztach eksploatacji budynku, dlatego powinna być podjęta w oparciu o konkretne argumenty.

Oto kilka prostych zasad, którymi warto kierować się  przed i w trakcie zakupu styropianu.

Jak czytać informacje na etykiecie styropianu?Przed podjęciem decyzji, warto dowiedzieć się więcej na temat materiału, jakim jest styropian. Nieocenionym źródłem wiedzy jest tutaj serwis Polskiego Stowarzyszenia Producentów Styropianu: www.producencistyropianu.pl oraz strona Programu Gwarantowany Styropian, promująca styropiany wysokiej jakości: www.gwarantowanystyropian.pl Znajdziemy tam zalecenia dotyczące minimalnych parametrów styropianu do poszczególnych zastosowań, narzędzia wstępnej weryfikacji jakości styropianu, listy producentów, którzy biorą udział w Programie „Gwarantowany Styropian” i wiele innych, przydatnych informacji.

Najważniejsze przy wyborze styropianu jest dokładne sprawdzenie jego parametrów, które znajdują się na etykiecie. Od tego, jakie cechy ma produkt oraz – czy są one rzeczywiście spełnione, zależy skuteczność ocieplenia. Właśnie dlatego warto dokładnie zapoznać się z informacjami zamieszczonymi na opakowaniu produktu, a ewentualne wątpliwości wyjaśni  ze sprzedawcą. Poniżej kilka wskazówek dotyczących tego, co powinno przykuć naszą uwagę na etykiecie.

λD - planując ocieplanie ścian, warto zwrócić uwagę na wartość współczynnika przewodzenia ciepła (lambda), który informuje o izolacyjności produktu. Ważny i miarodajny jest jedynie współczynnik deklarowanyD). Część producentów posługuje się marketingowymi oznaczeniami współczynnika przewodzenia ciepła, które mogą wprowadzać w błąd co do rzeczywistych cech wyrobu. Zalecana wartość „lambdy” dla styropianu do ocieplania ścian to nie więcej niż 0,040.  Styropian o wyższym współczynniku przewodzenia ciepła może nie zapewnić oczekiwanych oszczędności energii i kosztów ogrzewania.

CS (10) – wybierając styropian do ocieplania dachów i podłóg, należy pamiętać o twardości styropianu na etykiecie opisanej za pomocą CS (10) - poziomu naprężenia ściskającego. Zalecana minimalna wartość CS(10) dla wyrobów na podłogi to co najmniej 80 kPa. Styropian o niższej twardości może nie zabezpieczyć naszych płytek i posadzek przed pękaniem.

Minimalna waga - ponieważ oba opisane parametry są pochodną gęstości, w każdym przypadku, przed zakupem należy sprawdzić wagę styropianu. Zasada jest prosta: im  cięższy będzie styropian, tym lepsze będą jego właściwości termoizolacyjne i wytrzymałościowe. Waga paczki styropianu powinna odpowiada tej podanej w tabeli na stronie www.gwarantowanystyropian.pl/tabele_minimalnych_wag.
Stwierdzenie odstępstwa – zwłaszcza wysokiego – powinno być sygnałem, że wyrób może nie spełniać deklarowanych parametrów.

Minimalna waga styropianu nie jest cechą wymaganą na etykiecie. Można ją znaleźć na wyrobach Uczestników Programu „Gwarantowany Styropian”. Czytelna i zrozumiała również dla klientów niezwiązanych z branżą budowlaną dodatkowa tabela wielkości 10x 30 cm, zawierająca najważniejsze cechy styropianu oraz jego minimalną gęstość, umożliwi sprawdzenie wyrobu bezpośrednio na rynku oraz porównanie różnych wyrobów i producentów.


Test – jak sprawdzić jakość styropianu?

Test jakości styropianu sprowadza się do 3 kroków. Do jego przeprowadzenia potrzebna będzie waga, jednak  większość dobrych hurtowni udostępnia ją bez problemów. Z powodzeniem można też użyć wagi łazienkowej lub bagażowej.

Krok 1. Sprawdź objętość paczki: Na etykiecie lub folii wyrobu należy sprawdzić, jaką objętość ma 1m³ styropianu danego typu. Zwykle jest to 0,3 m³.

Krok 2. Zważ paczkę styropianu: Należy zważyć paczkę i porównać wynik z wagą zalecaną.

Krok 3. Porównaj wynik ważenia z zaleceniami z tabeli: Wynik tego prostego rachunku trzeba porównać z minimalną wagą danej odmiany warunkującą zgodność parametrów wyrobu z deklaracją. Tabelę wskazującą minimalne wagi dla występujących na polskim rynku odmian styropianu możecie pobrać ze strony PSPS: http://gwarantowanystyropian.pl/tabele-minimalnych-wag/. Minimalną wagę wyrobów Producentów uczestniczących w programie jakości znajdziemy na samych paczkach.

Przykład obliczeń

Z powyższej tabeli wynika, że 1m³ styropianu odmiany EPS 040 powinien ważyć co najmniej 12,5 kg. Stąd, jeżeli paczka tego styropianu o objętości 0,3 m³ jest lżejsza niż 3,75 kg to jakość tego styropianu może budzić wątpliwości.

Warto korzystać z tabeli minimalnych wag i zabrać ją ze sobą na zakupy. Pozwoli to upewnić się, że inwestujemy pieniądze w wyrób pełnowartościowy.

Porównaj oszczędności

Warto pamiętać, że styropian styropianowi nie równy i tylko ten o odpowiednich właściwościach należycie spełni swoją rolę. Sprawdzając parametry styropianu i ważąc paczkę, można upewnić się, że za okazyjną ceną nie kryje się wyrób niepełnowartościowy. Inwestycja w dobry styropian zwróci się z nawiązką, bo pozwoli obniżyć koszty eksploatacji budynku na wiele kolejnych lat. Wysokość oszczędności płynących z zastosowania różnych rodzajów styropianów dostępnych na rynku można porównać, posługując się kalkulatorem jakości styropianu na stronie www.producencistyropianu.pl

SFbBox by enter-logic-seo.gr

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zapisz się do newslettera

Imię:
e-mail: