czym i jak ciąć styrodur

Zapewne spotkałeś się nieraz z opiniami na temat zalet materiału o nazwie styrodur. Co to jest konkretnie? Styrodur, czyli polistyren ekstrudowany jest popularnym i powszechnie stosowanym – obok wełny mineralnej i styropianu – rozwiązaniem stosowanym w systemach ociepleń budynków. Posiada parametry zbliżone do styropianu, a przy tym cechuje się kilkoma zaletami, które dają mu nad styropianem przewagę. Jeśli interesuje cię dokładniej to zagadnienie – co to jest styrodur, czym się charakteryzuje i jakie jest jego zastosowanie, zapoznaj się z poniższym artykułem.

  1. Zastosowanie styroduru
  2. Czym można ciąć styrodur?

Zastosowanie styroduru

Jak już wspomniano wyżej, styrodur to materiał stosowany szeroko w branży budowlanej. Jest ekologiczny – może być w pełni poddany recyklingowi. W porównaniu ze styropianem, styrodur jest dużo twardszy i mniej nasiąkliwy, cechuje się też zwykle lepszymi parametrami niż zwykły styropian. Jest także odporny na ściskanie, odkształcenia i uszkodzenia. Przede wszystkim ma jednak wysokie właściwości termoizolacyjne oraz dobrą wytrzymałość mechaniczną, dzięki czemu zastosowanie styroduru jest bardzo szerokie. Materiał ten wykorzystywany jest głównie (choć nie tylko) do skutecznej izolacji budynków różnego rodzaju. Przy budowie domów często wykonywana jest izolacja ścian styrodurem, zarówno fundamentowych, jak i piwnicznych. Izolacja fundamentów styrodurem może być wykonywana nawet w przypadku bardzo wilgotnego gruntu. Dowiedz się jak ocieplić fundamenty styrodurem z artykułu: https://www.castorama.pl/inspiracje-i-porady/budowa/silikony-piany-i-akryle/ocieplanie-fundamentow-styrodurem-instrukcja-jak-ciac-i-mocowac-jak-fachowiec.html.

Ponadto materiał jest wykorzystywany często do ocieplania dachów stromych i płaskich oraz podłóg. Znajdzie swe zastosowanie również wszędzie tam, gdzie działają duże obciążenia, np. w podłogach garaży. Sprawdzi się w termoizolacji wielopoziomowych parkingów. Może być nawet używany do izolacji przy budowie dróg, szlaków kolejowych czy szeroko pojętym przemyśle lotniczym.

Podsumowując, styrodur może być wykorzystywany do izolacji obwodowej, a także dachów. Sprawdzi się w izolacji mostków termicznych i podłóg w różnego typu konstrukcjach i obiektach, nie tylko mieszkalnych.

Czym można ciąć styrodur?

Styrodur można ciąć różnymi narzędziami. Najlepsze są profesjonalne narzędzia budowlane używane przez specjalistów. Najczęściej wykonuje się cięcie styroduru piłą, np. płatnicą. Za pomocą owego narzędzia można w wygodny i prosty sposób dopasować wymiar płyty do elewacji. Następnie należy przyłożyć płytę do ściany. W sytuacji, gdy jest ona za duża i jej część wystaje, trzeba obciąć niepotrzebny kawałek przy pomocy płatnicy. W jaki sposób prawidłowo wyciąć styrodur piłą? W miejscu kontaktu z odsadzką należy dociąć płytę pod właściwym kątem, czyli w taki sposób, by oba elementy dobrze przylegały do siebie. Ta metoda sprawi, że materiał zostanie wycięty prawidłowo, co pozwoli np. wyeliminować ryzyko podnoszenia się płyty pod wpływem parcia gruntu.

Do cięcia styroduru warto użyć także termicznego plotera. To specjalistyczny i dość drogi sprzęt, jednakże poradzi sobie z tym zadaniem świetnie. Ploter wykorzystuje druty oporowe i umożliwia bardzo dokładne obrabianie nawet dużych i skomplikowanych elementów.

Polecanym narzędziem jest też nóż termiczny, składający się z regulowanego ostrza roboczego oraz modułu grzewczego. Decydując się na zakup takiego noża, należy zwrócić uwagę na to, z jaką temperaturą roboczą może on pracować. Różne rodzaju styroduru mogą się topić w odmiennych temperaturach, dlatego też nie każdy nóż okaże się wystarczająco uniwersalny, by mógł poradzić sobie z każdym przypadkiem.

A czy są na cięcie styroduru domowe sposoby? Oczywiście są, jednakże należy zdawać sobie sprawę, że właściwe wycięcie elementów może być znacznie trudniejsze, niż w przypadku stosowania profesjonalnych narzędzi. Można przykładowo zastosować brzeszczot z bardzo małymi ząbkami, jednak trzeba liczyć się z tym, że na krawędzi po obróbce mogą pozostać malutkie kuleczki, które wpłyną niestety negatywnie na wizualną atrakcyjność materiału. Natomiast im większe zęby będą miały narzędzia, tym cięcie będzie trudniejsze. Ponadto przy szybkich ruchach brzeszczot będzie się rozgrzewał, czego efektem mogą być faliste nierówności na krawędziach materiału.

Możliwe jest także cięcie styroduru drutem w przypadku niedużych elementów. Drut oporowy można oprawić np. w lutownicę starego typu. Jednakże stworzone w ten sposób narzędzie ma dość ograniczoną żywotność i nie pozwala także na precyzyjną obróbkę.

Styrodur jest polecanym materiałem ociepleniowym w przypadku różnego rodzaju prac – do ocieplenia ścian, dachów, fundamentów, a nawet dróg. Biorąc pod uwagę jego liczne zalety, warto zdecydować się na ten sposób izolacji. Aby cięcie tego materiału było wygodne i przede wszystkim efektywne, warto wykorzystać dobrej jakości, profesjonalne narzędzia do cięcia i obróbki. Pozwolą one na uzyskanie pożądanych rezultatów.

SFbBox by enter-logic-seo.gr

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zapisz się do newslettera

Imię:
e-mail: