Jeszcze na początku lat 90 ubiegłego wieku, okna "plastikowe" były w naszym kraju symbolem nowoczesności, a w pewnym sensie także atrybutem naszej pozycji społecznej. Marzył o nich każdy właściciel domu – niekoniecznie nowego.

Głównie dlatego, że był to produkt zupełnie nowy i na naszym rynku wcześniej nieznany (Dla przykładu: w zachodniej Europie pierwsze okna z PVC montowano już w latach 60-tych i 70-tych). Choć z biegiem lat na nowo zaczęliśmy odkrywać zalety drewna, to moda na PVC wcale nie przeminęła - klienci wybierają je jednak z zupełnie innych powodów.

Pod względem wszystkich podstawowych i najważniejszych parametrów m.in. izolacyjności termicznej czy akustycznej, ale także bezpieczeństwa okna wykonane z PVC, w niczym nie ustępują swoim drewnianym kolegom - mówi Artur Głuszcz z firmy MS więcej niż OKNA. Wybór materiału, to decyzja wynikająca po części z obowiązującej mody i gustu. Drewno jest bez wątpienia symbolem prestiżu, takie okno to kolejny mebel w naszym domu. W przypadku PVC ważną rolę odgrywa na pewno niższa cena, ale także funkcjonalność takiego produktu.

Trwałość na lata

Okna z tworzywa sztucznego są przede wszystkim niezwykle odporne na różnice temperatur i działanie wilgoci, ale także trwałe. Co ważne, w przeciwieństwie do drewna nie ulęgają korozji biologicznej ani chemicznej, są odporne na działanie czynników atmosferycznych oraz grzybów i pleśni. Dobrej jakości okna z „plastiku” mogą z powodzeniem służyć nam nawet przez kilkadziesiąt lat.

Choć w potocznym obiegu najczęściej funkcjonuje w Polsce skrót PCV, to jest on nieprawidłowy – wyjaśnia Głuszcz. Powinniśmy mówić o oknach PVC, albo PCW, ponieważ materiałem wykorzystywanym do ich produkcji jest polichlorek winylu (PCW), którego nazwa w języku międzynarodowym brzmi PolyVinyl Choloride (PVC). Niezależnie od przyjętego nazewnictwa, najważniejsze są jednak jego właściwości.

Kształt nie ma znaczenia

Dzięki niezwykłej plastyczności materiału wykorzystywanego do produkcji ram i skrzydeł nie jesteśmy skazani tylko i wyłącznie na typowe okna w kształcie kwadratów czy prostokątów. Jeśli wymaga tego architektura naszego domu możemy z powodzeniem zamówić produkt w kształcie koła, trójkąta, rombu, trapezu, czy wielokąta. Wszystko zależy tak naprawdę tylko od naszego pomysłu. Choć jednocześnie musimy pamiętać, że wykonanie niestandardowego okna, wymaga znacznie większego i co ważniejsze ręcznego nakładu pracy. Nie jest to proces w pełni zautomatyzowany, dlatego są one nieco droższe.

Do wyboru do koloru

Sceptycy mogą oczywiście powiedzieć, że nic nie może równać się z wyglądem i prezencją naturalnego drewna. Nic bardziej mylnego. Oczywiście, jeszcze kilka lat temu jednym z najczęściej wybieranych przez klientów kolorów okien był biały, ale wiele się w tej kwestii zmieniło. Możemy więc kupić zarówno produkty w standardowych, jednolitych kolorach, ale także w odcieniach i fakturach do złudzenia imitujących lakierowane drewno.

Największą popularnością cieszą się w chwili obecnej takie kolory jak złoty dąb, orzech oraz odcienie szarości - mówi Magdalena Basarab z firmy MS więcej niż OKNA. Coraz więcej osób decyduje się również na zastosowanie dwóch różnych kolorów – innego od zewnątrz, a innego wewnątrz domu. Takie rozwiązanie pozwala po pierwsze dostosować barwę do elewacji, a po drugie wkomponować okno w wystrój wnętrza. Klienci doceniają też strukturę i fakturę oklein podobnych do tych wykorzystywanych w produkcji mebli.

Bez uciążliwej pielęgnacji

Nie ma wątpliwości, że okna z PVC, to także najlepsze rozwiązanie dla domowych leniuchów. Przede wszystkim nie trzeba ich co klika lat malować, tak jak okien drewnianych. Poza tym są bardzo łatwe w pielęgnacji, głównie z uwagi na gładką, łatwą w czyszczeniu powierzchnię profili. Poza zwykłym myciem, możemy też od czasu do czasu użyć specjalnych płynów przeznaczonych do czyszczenia PVC, które znajdziemy w ofercie większości producentów okien. Oprócz substancji czyszczących zawierają one środki antystatyczne, dzięki którym okna nie przyciągają kurzu.

Sprawą oczywistą i niezależną od tego, czy mamy okna drewniane czy plastikowe jest konieczność okresowej konserwacji i smarowania okuć. Natomiast o trwałości samego koloru decyduje przede wszystkim jakość okien. Najlepiej sięgać więc po produkty markowe, renomowane i już sprawdzone np. przez naszych sąsiadów.

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem