Szykuje się duża zmiana na rynku stolarki odtworowej. Od stycznia 2017 r. będą obowiązywać bowiem nowe Warunki Techniczne zmieniające wymagane parametry techniczne okien. Podpowiadamy, jak powinni się zachować inwestorzy wybierający projekt architektoniczny, planujący budowę domu i zakup stolarki czy też składający wniosek o pozwolenie na budowę.

Przyszły rok rozpocznie się zaostrzeniem przepisów, które dotyczą parametrów okien. Zmiany dotkną wytyczne, które dotyczą współczynnika przenikania ciepła Uw. Jest on według rozporządzenia Ministerstwa Infrastruktury obniżany sukcesywnie.

Nowe parametry techniczne okien od 2017 r. - zaostrzenie przepisów

Obecnie w budynkach mieszkalnych dopuszczalny jest montaż okien pionowych o współczynniku przenikalności cieplnej Uw nieprzekraczającym 1,3 W/m2K, natomiast połaciowych 1,5 W/m2K. Takie przepisy obowiązują od 1 stycznia 2014 r. W przyszłym, 2017 r. mają się one zmienić. Nowe wymagania to: 1,1 W/m2K dla okien pionowych, a 1,3 W/m2K dla połaciowych.

Kolejny etap zmian rozpocznie się 1 stycznia 2021 r. Wówczas współczynnik ten dla okien pionowych ma wynosić 0,9 W/m2K, zaś połaciowych 1,1 W/m2K.

Nowe parametry techniczne okien od 2017 r. - cel zmian

Zaostrzenie przepisów to nic innego, jak chęć poprawy efektywności energetycznej budynków, które zużywają około 40 energii na satrym kontynencie. Wymagania legislacyjne w stosunku do materiałów budowlanych zmierzają do poprawy energooszczędności. Takie działanie to również ukłon w kierunku tego, aby budowa domów o niskim zużyciu energii była bardziej popularna.

Nowe parametry techniczne okien od 2017 r. - ważne dla inwestorów

Każdy inwestor, który planuje budowę domu, bądź zakup okien musi mieć na uwadze to, że okna, podobnie jak inne materiały budowlane stanowią element projektu budowlanego. Oznacza to w praktyce, że ich parametry, muszą być zgodne z obowiązującymi przepisami.

Kiedy odpowiedni organ administracji wyda pozwolenie na budowę lub brak sprzeciwu pod względem zgłoszenia budowy, każdy inwestor jest zobowiązany do tego, aby budować dom ściśle z projektem budowlanym.

Pamiętajmy o tym, że w przypadku gdy projekt budowlany był zatwierdzony w 2016 r., natomiast rozpoczęcie jego budowy nastąpi w 2017 r., wówczas inwestora będą obowiązywały stare zasady. Zwróćmy jednak uwagę na to, że ustalenia warunków technicznych dla budynków są to minimalne wymagania. Pamiętajmy o tym, że przy finalnym wyborze stolarki, będzie można rozważyć zakup okien, które są bardziej energooszczędne i mają lepsze parametry, aniżeli wskazane przez nas w dokumentacji.

Nowe parametry techniczne okien od 2017 r. - ustalenia z architektem

Jeśli jesteś inwestorem, który obecnie ustala z architektem projekt, pamiętaj o tym, aby zobowiązać go do zastosowania w nim materiałów zgodnych z zapisami nowych Warunków Technicznych. Osoby, które kupiły projekt np. domu typowego, ale do tej pory inwestycji nie sfinalizowały i nie wystąpiły o pozwolenie, powinny dokonać adaptacji projektu, która uwzględni nowe Warunki Techniczne.

Bardzo ważne jest także to, kiedy nastąpił termin uzyskania pozwolenia na budowę, bądź też uprawomocnienie się wniosku prowadzenia robót na zgłoszenie. W przypadku, gdy nastąpi to po nowym roku, wówczas projekt musi spełniać wymogi nowych Warunków Technicznych. Jeśli projekty architektoniczne są składane w ostatnim kwartale, wówczas muszą spełniac nowe wymagania. Jeśli tak się nie stanie, ryzykujemy, że urząd może odrzucić wniosek, co przyczyni się do wydłużenia trwania załatwiania formalności.

Zmiany w parametrach technicznych okien obowiązujące od 2017 roku

fot. Velux

SFbBox by enter-logic-seo.gr

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zapisz się do newslettera

Imię:
e-mail: