rynek styropianu w polsce na przestrzeni ostatnich lat oraz prognozy na przyszlosc

Rozkwit działalności deweloperów w ostatnich latach ma znaczące przełożenie na wiele pokrewnych branż. Dobrym przykładem takiej zależności jest sytuacja na rynku styropianowym. Jako że wciąż należy do wiodących materiałów izolacyjnych, popyt na styropian stale rósł, a technologia jego wytwarzania mocno się rozwinęła.

Sprzedaż styropianu w Polsce prezentuje się bardzo dobrze również na tle innych państw europejskich. Okres najlepszej koniunktury przypada na ostatnie lata. Jako przykład przedstawiciele Polskiego Stowarzyszenia Producentów Styropianu (PSPS) wskazują rok 2014, kiedy to pod względem produkcji w Europie ustępowaliśmy tylko Niemcom. Poza tym, przewaga zachodnich sąsiadów wynikała głównie z faktu, że styropian produkowany w Polsce jest lżejszy, przez co w ogólnym rozrachunku różnica wyniosła 5 tysięcy ton w skali roku. Sytuacja wygląda podobnie, jeżeli rozpatrywany będzie szeroko rozumiany rynek ociepleń. Agencja informacyjna Newseria Biznes informuje, że w 2016 roku ocieplono w Polsce około 40 mln m2 ścian, co jest drugim po Turcji wynikiem w Europie. Potwierdzają to badania IBP Research, których wyniki zamieszczono w raporcie „Rynek systemów dociepleń w Polsce. Edycja: XII 2016”, gdzie widoczny jest ciągły wzrost sprzedaży i aplikacji materiałów dociepleniowych.

Ciepły wizerunek styropianu

Od lat ocieplanie nieruchomości kojarzone jest z warstwą styropianu starannie mocowaną do ścian budynków. Po okresie masowego ocieplania miejskich bloków, które powstały bez użycia tej technologii, ocieplanie styropianem stało się rutynowym działaniem budowlanym. Z czego wynika dominująca pozycja tego materiału? Jerzy Rutka, członek PSPS, w jednym z wywiadów podkreśla, że duża popularność styropianu wiąże się w głównej mierze z wysokim współczynnikiem izolacji termicznej do wytrzymałości mechanicznej. To jest z kolei zasługą głównego składnika styropianu, czyli polistyrenu. Materiał ten odkryto w 1839 roku w Niemczech, w trakcie badań nad żywicą. Jednak dopiero w XX wieku zbadano dokładnie właściwości polistyrenu i możliwości zastosowania w przemyśle. Styropian w postaci znanej obecnie powstał w 1950 roku, również w Niemczech. Obecnie nadal znajdujemy dla niego coraz więcej zastosowań.

Struktura materiałów termoizolacyjnych w Polsce

tabela.png

Źródło: Rewitalizacja szansą dla innowacyjnych dociepleń, http://www.pmrpublications.com/press-releases/198/rynek-izolacji-w-polsce-w-oczekiwaniu-na-ozywienie (dostęp online: 30.07.2018)

Dominacja styropianu wynika też z wielu innych czynników. Materiał ten zatrzymuje ciepło, a przy tym jest świetnym izolatorem akustycznym. Z racji niskiej nasiąkliwości nie wchodzi w reakcje biologiczne, a do tego jest wygodny w montażu – zamiast szukać alternatywnych rozwiązań, rozwijana jest technologia samego styropianu.

Szarość, biel, a może zespolone płyty?

Jak już zostało wspomniane, ożywienie na rynkach finansowych i gospodarczych po 2008 roku wpłynęło również na rozwój branży styropianowej. Do tradycyjnego, białego styropianu (EPS) sprzedawcy tego materiału, np. styropianonline.pl, dołączyli również XPS – wzmocnioną wersję mającą postać płyty w większym stopniu odpornej na wilgoć, a także o większej trwałości. Z czasem rozpoczęli sprzedaż szarego styropianu o innych właściwościach, który spełniał podwyższone wymogi ekologiczne. Niezbyt efektowny kolor ta nowa odmiana styropianu zawdzięcza domieszce grafitu, który wpłynął na poprawę parametrów termoizolacyjnych. Błyskawicznie zyskał popularność w budownictwie energooszczędnym oraz pasywnym. Według specjalistów szara odmiana styropianu już w najbliższych latach ma stanowić ponad połowę rynku EPS. Zachęca ku temu zwłaszcza prognozowana wytrzymałość przy pełnej funkcjonalności, która ma sięgać nawet 30 lat.

Technologia nie zwalnia jednak tempa, bowiem już w tej chwili dostępne są najnowsze rozwiązania w branży, czyli zespolone płyty styropianowe złożone z szarego styropianu z białą warstwą ochronną i nacięciami przeciwprężnymi. Ich największą zaletą jest odporność na naprężenia wewnętrzne, które znacząco wpływają na efektywność izolacji, a jednocześnie są bardzo trudne do wykrycia i naprawy. Warstwa styropianu białego lub specjalne nacięcia minimalizują ryzyko uszkodzeń spowodowanych m.in. dużym nasłonecznieniem. Tego rodzaju rozwiązania dominują już w krajach, gdzie rynek producentów styropianu jest najbardziej rozwinięty, czyli w Niemczech, Szwajcarii i Austrii. Już w 2016 roku płyty takie stanowiły ponad 50% ogólnej ilości stosowanego styropianu.

Co czeka polski styropian?

Wiele mówi się o tym, że znaczące zapotrzebowanie na nowe budownictwo powoli będzie spadać. Tymczasem prognozy dla rynku styropianowego są nadal pozytywne. Na podstawie raportu „Rynek materiałów izolacyjnych w Polsce 2010. Prognozy rozwoju na lata 2011–2012” upatrywać można początku korzystnej koniunktury na rok 2010. Dwa lata później Unia Europejska wprowadziła Dyrektywę 2012/27/UE dotyczącą efektywności energetycznej, która promuje ocieplanie wszelkiego rodzaju budynków w celu ochrony środowiska. W efekcie roczne zużycie energii pierwotnej ma w 2020 roku spaść o 20% w porównaniu z rokiem wprowadzenia przepisów. Wpływa to bezpośrednio na producentów styropianu – według Roberta Stawskiego, eksperta rynków globalnych, łączny przychód europejskich firm z tego segmentu osiągnie w 2021 roku ponad 21 mld EUR. Popyt ma mieć co prawda mniejszą dynamikę, ale sukcesywny rozwój i zapotrzebowanie to z pewnością pozytywna wizja dla tej branży.

SFbBox by enter-logic-seo.gr

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zapisz się do newslettera

Imię:
e-mail: