Powrót do natury bądź naturalnych materiałów powoduje, że także w budownictwie spotykamy coraz więcej rozwiązań bazujących na stosowanych od wieków naturalnych materiałach.

Stara Cegła Biała

 

W Polsce po kilkudziesięciu latach dyktatury systemu komunistycznego, który w swym ideologicznym zapale zniszczył wiele zabytków, próbowano wprowadzić styl tzw. socrealizmu także w budownictwie mieszkaniowym. Wielka płyta i proste niemal brzydkie budownictwo jednorodzinne, ciągły niedobór materiałów budowlanych wywoływały wrażenie pewnego rodzaju brzydoty, szarzyzny i jednocześnie powodowały brak piękna w budownictwie.

Od momentu uzyskania wolności obserwujemy większe przykładanie uwagi do estetyki i piękna w wykańczaniu zarówno wnętrz jak i otoczenia domu. Drewno, kamień, cegła, beton są coraz powszechniej wykorzystywane właśnie w postaci surowej, mało przetworzonej. Kilkaset, a nawet kilkadziesiąt lat wstecz były to materiały podstawowe. Dziś kiedy ściany budujemy z bloczków, płyt itp. docieplamy styropianem lub wełną, potrzeba kontaktu z naturą we własnym domu nadal jest bardzo silna.

Stara Cegła BiałaStara Cegła Biała

Pomalowana na biało cegła przywołuje sielski widok wiejskiej chaty. Białe ściany świadczyły o dbałości o czystość i estetykę obejścia. Obecnie płytki w stylu starej cegły bielonej i białej znakomicie wkomponowują się w nowoczesne budownictwo.

Aby osiągnąć efekt starej bielonej wapnem ceglanej ściany po ułożeniu i spoinowaniu płytek ścianę należy pomalować białą farbą. Płytki nie muszą być białe. Malować można także płytki ceglane w innym kolorze. Jest to jednak rozwiązanie o tyle gorsze, że przy uszkodzeniu i ewentualnym odpryśnięciu farby uszkodzenie staje się bardzo widoczne. Można też zostawić ścianę bez malowania, dając jasną lub białą spoinę co również daje bardzo ciekawy efekt.

Rodzaje białych płytek

Na rynku są dostępne różnego rodzaju białe płytki. Pierwszy typ to płytki wyglądające jak współcześnie produkowane cegły, następnie płytki postarzane lub w stylu starej cegły z charakterystycznymi wyżłobieniami i rysami.

Ze względu na rodzaj materiału z którego wykonane są płytki tu wyróżnić płytki ceramiczne, cementowe i gipsowe. Płytki ceramiczne i cementowe mogą być stosowane zazwyczaj zarówno wewnątrz i na zewnątrz na elewacje. Płytki gipsowe można stosować tylko wewnątrz (i to raczej w miejscach mało narażonych na uszkodzenia) ze względu na dużą nasiąkliwość i małą odporność mechaniczną.

Stara Cegła Biała

>>> Sprawdź, jak zabezpieczyć ścianę z cegieł przed zabrudzeniem


Zależnie od miejsca ułożenia płytek - salon, korytarz, kuchnia lub łazienka - dobrze jest je zaimpregnować, zwłaszcza że wszelkie zabrudzenia na białej ścianie są bardzo widoczne.

Impregnowanie bardzo ułatwia utrzymanie w czystości takiej ściany, innym rozwiązaniem jest pomalowanie płytek farbą zmywalną, jeżeli decydujemy się na taką wersję.

W miejscach bardziej narażonych na zabrudzenia, np. kuchnia, ciągi komunikacyjne należy zastosować impregnaty jak najlepszej jakości, które chronią nie tylko przed kurzem, wodą itp. ale także tłustymi plamami, o które, np. w kuchni nietrudno.

>>> Jak spoinować płytki typu Stara Cegła

Elkamino Dom Sp. J.
ul. Gen. Skokowskiego 99
Jaktorów-Kolonia
96-313 Jaktorów

www.elkaminodom.pl

SFbBox by enter-logic-seo.gr

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zapisz się do newslettera

Imię:
e-mail: