artykuł sponsorowany

Jak oszczędzać energię cieplną dzięki roletom zewnętrznym?Problemem, z którym boryka się wielu właścicieli domów (szczególnie tych starszych) są straty ciepła. Aby je ograniczyć inwestuje się w zewnętrzne ocieplenie murów i nowe okna. Czasami może to jednak nie wystarczyć. Aby maksymalnie obniżyć rachunki za ogrzewanie warto zainteresować się roletami zewnętrznymi.

Większość osób kojarzy je przede wszystkim z systemami antywłamaniowymi. Faktycznie, rolety to świetne rozwiązanie zabezpieczające dom w nocy oraz podczas nieobecności mieszkańców. Forsowanie takiego zabezpieczenia jest czasochłonne i generuje sporo hałasu, co skutecznie zniechęca złodziei.

Rolety sprawdzają się jednak także jako jeden z elementów izolacyjnych, ograniczających straty energii cieplnej. Nawet najlepsze okna zawsze będą stanowić jeden z głównych punktów, którymi ciepło ucieka z domu. Prawidłowo zamontowana roleta może ograniczyć to zjawisko nawet o 50%.

Wygoda i bezpieczeństwo

Eksperci ze sklepu internetowego TIM radzą, aby decydować się na rolety zautomatyzowane, wyposażone w urządzenia zwiększające wygodę i bezpieczeństwo eksploatacji oraz skuteczność całego systemu. Dzięki temu nie będziemy musieli pamiętać o ciągłym opuszczaniu rolet w całym domu.

Podstawowym elementem jest w tym wypadku napęd. System składa się z niewielkiego silnika elektrycznego, uruchamianego za pomocą przycisku zainstalowanego na ścianie wewnętrznej. Alternatywą jest pilot zdalnego sterowania, który może kontrolować wiele rolet jednocześnie.

Jak oszczędzać energię cieplną dzięki roletom zewnętrznym?

Odpada konieczność przesuwania taśmy czy kręcenia korbką. Obsługa jest bezpieczniejsza i łatwiejsza np. dla osób starszych czy dzieci.

Sterowniki dla rolet

Automatyczna roleta musi być podłączona do specjalnego sterownika. Urządzenie to kosztuje od ok. 70 zł (np. podstawowy model STR-21 firmy F&F). W zależności od tego, jakich funkcji oczekujemy, możemy kupić bardziej zaawansowany produkt, który współpracuje z czujnikami zmierzchu, wiatru, deszczu czy alarmem.

Jeśli szukamy jeszcze większej wygody i komfortu powinniśmy zastanowić się nad zakupem tzw. zegara sterującego. To programowalne urządzenie pozwala na zdefiniowanie godzin zamykania i otwierania rolet. Przykładowy cykl przygotowany przez specjalistów TIM wygląda tak:

  • 7:00 - podniesienie rolet,
  • 7:30 - pobudka mieszkańców,
  • 8:30 - mieszkańcy wyjeżdżają do pracy/szkoły, opuszczenie rolet,
  • 14:30 - podniesienie rolet w wybranych pomieszczeniach, dzieci wracają ze szkoły,
  • 17:00 - reszta domowników wraca do domu, podniesienie pozostałych rolet,
  • 23:00 - opuszczenie wszystkich rolet na noc.

Jak oszczędzać energię cieplną dzięki roletom zewnętrznym?Zegar sterujący to wydatek od 150 zł wzwyż (wystarczy nam jeden lub dwa na cały dom). Jest on zasilany standardowym napięciem 230V i montowany na szynie DIN. Sklep internetowy TIM oferuje pełny asortyment takich urządzeń, wyłącznie renomowanych producentów: F&F, Hager Polo, Legrand czy Eaton.

Dostępne systemy pozwalają oczywiście na zawieszenie działania codziennego programu i zamknięcie rolet na stałe (np. w trakcie wyjazdu na wakacje). Da się je zintegrować z czujnikami zmierzchu i/lub programami astronomicznymi, co dopasowuje działanie mechanizmu do wschodów i zachodów słońca.

Estetyka i prosty montaż

Montaż rolet jest zwykle bezproblemowy. Można go wykonać od podstaw w nowym domu, zawrzeć rolety jedynie w projekcie a zainstalować je później, a także wzbogacić starszy dom o takie usprawnienie (np. w trakcie większego remontu, związanego z ocieplaniem ścian lub montażem nowych okien).

Cała instalacja może zostać ukryta w ścianach. Przewody zasilające i sterujące da się zagipsować na tej samej zasadzie, jak kable antenowe, LAN czy elektryczne. Zegar sterujący najlepiej umieścić w pomieszczeniu gospodarczym czy kuchni.

Menadżer Instalacji TIM SA
Wszystkie produkty przedstawione w niniejszym artykule można kupić na www.tim.pl

SFbBox by enter-logic-seo.gr

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zapisz się do newslettera

Imię:
e-mail: