Regularne przeglądy instalacji grzewczej zalecają wszyscy producenci. Mimo to, sezon grzewczy co roku obfituje w nieszczęśliwe wypadki zatrucia tlenkiem węgla, będące skutkiem niewłaściwej eksploatacji i braku regularnej konserwacji urządzeń grzewczych, a także nagminnego ignorowania przepisów obowiązujących w tym zakresie.

Zarówno instalacja gazowych urządzeń grzewczych i ich serwisowanie powinny być wykonywane wyłącznie przez autoryzowanych instalatorów. Brak świadomości użytkowników urządzeń grzewczych na temat obowiązkowych przeglądów i konserwacji instalacji grzewczych - gazowych przepływowych podgrzewaczy wody, kotłów grzewczych, przewodów kominowo-dymowych, spalinowych i wentylacyjnych, prowadzi w efekcie do nieprawidłowej eksploatacji tych urządzeń. To z kolei skutkuje zagrożeniem bezpieczeństwa użytkowników tych instalacji.

Producenci instalacji grzewczych zachęcają do przestrzegania obowiązujących przepisów wymagających regularnych przeglądów instalacji grzewczych, a także do przestrzegania wymagań i zaleceń dotyczących użytkowania urządzeń grzewczych opisanych w instrukcjach ich obsługi.

Gwarancja bezpieczeństwa

  • Prawidłowa instalacja urządzenia grzewczego. Odpowiedni dobór urządzenia grzewczego i prawidłowa instalacja gwarantują jego sprawne i bezpieczne funkcjonowanie.
    Wybór konkretnego typu urządzenia najlepiej powierzyć specjaliście, który na podstawie informacji o miejscu instalacji, zakresie użytkowania, pomoże dobrać odpowiedni sprzęt. Instalację i podłączenie termy bądź kotła musi wykonać autoryzowany instalator. Zainstalowane urządzenie również musi zostać uruchomione przez serwisanta z autoryzacją, po uprzednim sprawdzeniu i wyregulowaniu urządzenia. Jest to konieczny warunek do uzyskania uprawnień do trzyletniej gwarancji na kocioł bądź termę. Podczas uruchomienia serwisant instruuje użytkownika, jak trzeba obsługiwać urządzenie i jak należy o nie dbać.
  • Regularne przeglądy. Wymagają ich nie tylko same urządzenia grzewcze, ale też przewody kominowe: dymowe, spalinowe i wentylacyjne. Podczas przeglądu serwisant sprawdza stan instalacji elektrycznej oraz zabezpieczeń i regulatorów, właściwe funkcjonowanie naczynia przeponowego, sprawdza instalację odprowadzającą spaliny i dokonuje analizy samych spalin.
    Najczęstsze błędy, na jakie natrafiają specjaliści podczas przeglądów to brak drożności przewodów, zaleganie sadzy, brak szczelności przewodów i łączników, nieprawidłowe podłączenia kominowe, ich nieprawidłowe wyprowadzenie, niewystarczająca wentylacja pomieszczeń (zarówno wywiewna jak i nawiewna), dlatego tak ważne jest częste wietrzenie pomieszczeń, w których znajduje się instalacja gazowa, okna w tych pomieszczeniach powinny być rozszczelnione, bezwzględnie nie wolno też zasłaniać otworów wentylacyjnych.


Systematyczna konserwacja daje gwarancję braku usterek wynikających ze zużycia poszczególnych części, minimalizuje ryzyko wystąpienia niespodziewanych awarii i wszystkich wiążących się z nimi konsekwencji. Poza tym oznacza niższe koszty eksploatacji - oczyszczony i wyregulowany kocioł osiąga wyższą sprawność energetyczną, dzięki czemu użytkownik ponosi niższe koszty eksploatacji bieżącej. Bez regularnych kontroli i czyszczenia urządzenie grzewcze potrafi zużywać nawet do 10 proc. więcej paliwa. Trzeba również zaznaczyć, że koszt systematycznej konserwacji jest niższy od kosztu naprawy wykonywanej po wystąpieniu niespodziewanej awarii. Sprawnie działający kocioł oznacza też zmniejszenie emisji szkodliwych dla środowiska substancji zawartych w spalinach.

Źródło: Junkers

SFbBox by enter-logic-seo.gr

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zapisz się do newslettera

Imię:
e-mail: