Nowoczesne gazowe urządzenia kondensacyjne oraz kotły niskotemperaturowe niewiele różnią się rozmiarami od przeciętnego odbiornika TV. Umożliwia to ustawianie ich niemal w dowolnym miejscu w domu. Nie trzeba już rezerwować miejsca w piwnicy.

  • Podgrzewacz wody. Dla gazowego podgrzewacza wody nie ma specjalnych wymagań dotyczących jego lokalizacji w łazience. Głównym ograniczeniem jest to, że poziomy odcinek przewodu spalinowego nie może być dłuższy niż 2 m (zgodnie z Dz.U.02.75.690 par.174 ust.7 pkt.2). Należy więc wziąć pod uwagę odległość od szybu kominowego.
  • Kotły. Urządzenia dwufunkcyjne są zasilane napięciem 230 V i jeśli są umieszczone w łazienkach, muszą być montowane zgodnie z postanowieniami normy PN-IEC 60364-7-701:1999 „Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych/ Wymagania dotyczące specjalnych instalacji lub lokalizacji/Pomieszczenia wyposażone w wannę i/lub basen natryskowy".
    Powyższa norma wyodrębnia w tych pomieszczeniach strefy 0, 1, 2, 3 odmierzone w stosunku do wanny lub natrysku. Kotły mające stopień ochrony IPX4 mogą być montowane już w strefie 2, uządzenia o stopniu ochrony IPX1, IPX2, IPX3 można montować nie bliżej niż w strefie 3.
    Przepisy wymagają również, aby obwód elektryczny zasilania kotła był wyposażony w wyłącznik różnicowoprądowy o znamionowym prądzie zadziałania nie większym niż 30mA.

SFbBox by enter-logic-seo.gr

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zapisz się do newslettera

Imię:
e-mail: