W zasadzie nie ma znaczenia, czy ściana jest wykończona produktami ceramicznymi (z wyjątkiem klinkieru szkliwionego), cementowymi czy gipsowymi. Każdy rodzaj płytek można i należy zabezpieczyć. Podpowiadamy przed czym i w jaki sposób.

Mamy  już  „cegiełki” na ścianie, np. płytki z cegły - cięte z całych cegieł lub płytki cementowe bądź ich imitację wykonaną z gipsu. Wszystko wygląda świetnie.  Pozostaje jednak pytanie - czy na tym powinny się zakończyć prace wykończeniowe?

Można powiedzieć, że tak jeśli, np. ściana ta znajduje się w salonie i zostanie na niej zawieszony telewizor. Raczej nie powinno dojść do takiej sytuacji, że ktoś z zazdrości tłustymi palcami dotknie naszych „cegiełek” lub podczas wznoszenia toastu wyleje na nie czerwone wino. Jeśli w domu nie ma małych dzieci ani psa, wówczas też nie powinniśmy martwić się o przypadkowe zabrudzenie ściany. Jeśli jest inaczej, świeżo wykończoną ścianę warto zabezpieczyć przed niespodziewanymi zabrudzeniami.

Czym zabezpieczyć ścianę?

W zasadzie nie ma znaczenia, czy ściana jest wykończona  produktami ceramicznymi (z wyjątkiem klinkieru szkliwionego), cementowymi czy gipsowymi. Każdy rodzaj płytek można i warto zabezpieczyć. Przed czym i jak? Przed zabrudzeniem, wnikaniem kurzu, odpadaniem luźnych elementów, zarysowaniem, itp. Ułatwi to późniejszą pielęgnację ścian, w pewnym stopniu ograniczy powstawanie uszkodzeń mechanicznych, a także zapobiegnie zarysowaniu materiałów dekoracyjnych np. w kuchni,  łazience czy ciągach komunikacyjnych.

Na rynku dostępnych jest wiele środków do zabezpieczenia ścian, które możemy zastosować. Są to najczęściej różnego rodzaju grunty i impregnaty. Przy wyborze odpowiedniego środka należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Przede wszystkim uwagę należy zwrócić na rodzaj materiału, z którego wykonane są cegiełki. Ważne jest także miejsce, w którym zostały zamontowane - ściana w kuchni, przy której zwykle przygotowywane są posiłki, narażona na działanie wody lub mydła ściana w łazience bądź salon.

Ze względu na oczekiwany efekt końcowy, możemy uzyskać powierzchnię matową lub z połyskiem. Wybór rodzaju wykończenia warto dokładnie przemyśleć, ponieważ po jego wykonaniu trudno nałożoną warstwę usunąć lub przemalować. Zabezpieczona powierzchnia jest twarda i śliska.

Lewa strona cegły zabezpieczona została preparatem dającym efekt mokrej powierzchni Ściana w kuchni zabezpieczona została preparatem matowym


Większość preparatów zabezpieczających można nakładać na ścianę metodą natryskową. To najlepszy sposób jego aplikacji, ze względu na nierówną strukturę powierzchni ściany i konieczność nałożenia równomiernej warstwy zabezpieczenia. Stosowanie pędzla może powodować powstanie mało estetycznych śladów na powierzchni cegły, szczególnie gdy ściana jest zakurzona.

Przed nałożeniem warstwy zabezpieczającej na ścianie, warto wcześniej wykonać próbę na małej i niewidocznej powierzchni.

Nakładając produkty matowe warto wiedzieć, że kilkukrotne ich naniesienie może spowodować powstanie niewielkiego połysku i przyciemnienie zabezpieczanej powierzchni.

SFbBox by enter-logic-seo.gr

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zapisz się do newslettera

Imię:
e-mail: