Kiedy mamy już za sobą wybór karniszy, przed nami pojawia się nowe zadanie - montaż. Sławomir Kacperski, ekspert marki Mardom, radzi nam, jak szybko i sprawnie zainstalować zakupione karnisze.

Na pewno się przyda

Zanim przystąpimy do właściwego zadania musimy skompletować niezbędne narzędzia, jakie przydadzą się nam w trakcie pracy. Z pewnością nie powinno wśród nich zabraknąć miarki, poziomicy oraz ołówka, za pomocą których ustalimy miejsca montażu. Niezbędne okażą się także: wiertarka, śrubokręt oraz zestaw kołków z wkrętami.

Mierzymy

Jeśli montujemy karnisze w sposób klasyczny, czyli do ściany nad oknem, zaczynamy od ustalenia odległości pomiędzy górną krawędzią okna a sufitem. W przypadku karniszy drążkowych powinniśmy trzymać się połowy nadproża (miejsce pomiędzy górną krawędzią okna a sufitem), ewentualnie montujemy ponad połową tej odległości zwłaszcza w niskich pomieszczeniach.

Zachowanie właściwych odległości jest niezbędne dla swobodnego otwierania okna, więc karnisz nie może być tuż nad oknem. Pamiętajmy, że nasz karnisz powinien być szerszy od otworu okiennego około 30-60cm (15-30cm po każdej stronie okna- w zależności od zastosowanych tkanin) Jest to istotne dla swobodnego otwierania okna, gdy po bokach wiszą upięte tkaniny. Zaznaczamy więc miejsce montażu pierwszego wspornika - najlepiej w połowie nadproża i około 15cm od lewego boku okna, a następnie symetrycznie wspornik drugi po prawej stronie okna.

Niestandardowy montaż

Możemy jednak zdecydować się także na niestandardowy montaż. Wybierając instalację karniszy na suficie, musimy po prostu przenieść wcześniejsze wartości za pomocą kątownika i zaznaczyć miejsce montażu wsporników. Należy zamontować karnisze do sufitu w takiej odległości od ściany, aby upięte tkaniny nie opierały się o kaloryfer lub parapet (chyba, że jest to dekoracja krótka).

Jeśli jednak zechcemy zainstalować karnisz pomiędzy dwiema ścianami (rozporowo), powinniśmy zacząć od ustalenia miejsca zmontowania wsporników poprzez zmierzenie ich odległości od narożników. Również w tym przypadku musimy pamiętać o swobodnym otwieraniu okna - tym samym odległość pomiędzy górną krawędzią okna a drążkiem nie może być mniejsza niż 5-7cm, a pomiędzy drążkiem a ścianą także powinna oscylować około 10-15cm. Nie wyznaczamy jednak odległości pomiędzy krawędziami okna w stosunku do szerokości karnisza. W jej miejsce musimy wyliczyć długość całego drążka, która powinna być równa odległości pomiędzy ścianami pomniejszonej o elementy wsporników, które wcześniej zamontujemy.

Montujemy

Jeśli mamy już za sobą mierzenie, możemy przystąpić do właściwego montażu. Zaczynamy od przyłożenia pierwszego wspornika do ściany, zaznaczenia miejsc wywiercenia otworów i instalacji kołków. Następnie przykręcamy do ściany wspornik i przymierzamy drążek, który wyrównujemy przy pomocy poziomicy. Po ustaleniu położenia karnisza zaznaczamy, a następnie mocujemy drugi wspornik i zakładamy drążek, aby sprawdzić stabilność naszego dzieła. Jeśli karnisz będzie dłuższy niż 2 metry lub planujemy powiesić na nim wyjątkowo ciężkie tkaniny, powinniśmy wzmocnić drążek trzecim wspornikiem zamocowanym na środku.

Kiedy nasza konstrukcja jest już stabilna, możemy zdjąć drążek i zakładamy kółka z żabkami lub klipsy dekoracyjne. Aby nasza dekoracja wyglądała ładnie, takie elementy powinny znajdować się na drążku w odległości co 10cm. Na koniec dokręcamy zakończenia karniszy i całość umieszczamy na wspornikach. Teraz możemy już przystąpić do ubierania naszych okien w zasłony, firany lub paski dekoracyjne.

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem