Łazienka jest pomieszczeniem, w którym ryzyko wypadku jest dość wysokie. Śliska podłoga, gorąca woda czy urządzenia elektryczne mogą być potencjalnym zagrożeniem nie tylko dla nas ale również naszych dzieci. Warto więc zaprojektować ją w taki sposób, aby do minimum zminimalizować ryzyko.

Łazienka bezpieczna dla dzieci, fot. Armatura Kraków

Mata dziecięca antypoślizgowa do wanny, fot. Koo-di

Na śliską podłogę - rozwiązania antypoślizgowe

Poślizgnięcie na podłodze lub w wannie to najczęstsze przyczyny wypadków w łazience. Dlatego decydując się na zakup wanny warto sprawdzić, czy ma ona specjalnie wyprofilowane dno - ryflowane lub karbowane i taką właśnie kupić.

Gdy nasza wanna nie jest wyposażona w takie udogodnienie, można w niej ułożyć matę antypoślizgową, która wykonana jest z bezpiecznego dla skóry tworzywa. Maty takie sprawdzą się też doskonale na podłodze, na którą można także ułożyć dywanik łazienkowy - ale koniecznie na antypoślizgowym spodzie!

Gorąca woda - baterie termostatyczne

Batria termostatyczna, fot. Armatura KrakówPoparzenie się wodą o zbyt wysokiej temperaturze często przytrafia się dorosłym, nie wspominając o dzieciach. Ponieważ operowanie standardowymi bateriami sprawia dzieciom pewne trudności, może stanowić to dla nich jeszcze większe niebezpieczeństwo. Wygodnym rozwiązaniem w tej sytuacji są baterie termostatyczne. Dzięki nim możemy ustawić wybraną przez nas temperaturę wody. Dzięki funkcji zapamiętywania ustawionych parametrów, nie musimy obawiać się, że przy kolejnym odkręceniu wody, zbyt gorący strumień nas poparzy.

Co równie istotne, baterie termostatyczne utrzymują stałą temperaturę, nawet przy znacznych wahaniach ciśnienia w instalacji.

Ryzyko połknięcia środków czystości bądź skaleczenie się ostrymi przedmiotami - zamykane szuflady

Żrące detergenty, chemiczne środki czystości, ostre golarki czy urządzenia elektryczne – chwila nieuwagi i niebezpieczne akcesoria, które znajdują się w łazience, mogą wyrządzić naszym pociechom krzywdę. Aby temu zapobiec, już na etapie wyboru mebli, powinniśmy upewnić się czy szuflady i półki pomieszczą groźne przybory.

Przydatne będą także dodatkowe zabezpieczenia, które zablokują dzieciom dostęp do detergentów i chemikaliów. Znajdziemy je w sklepach z akcesoriami dedykowanymi maluchom lub marketach wnętrzarskich.

Decydując się na zakup mebli łazienkowych, nie powinniśmy zapominać o dodatkowej przestrzeni dla dziecięcych zabawek – gumowych kaczuszkach czy dmuchanych koszach do kąpieli. Pojemne szuflady z pełnym wysuwem ułatwią pociechom utrzymanie porządku. Wygospodarujmy im miejsce w najniższych przegródkach, ułatwiając tym samym dostęp  do akcesoriów.

Wszystko na właściwej wysokości

Dostosowanie wysokości sanitariatów w łazience jest o tyle problematyczne, że powinna ona być odpowiednia zarówno dla użytkowników dorosłych, jak i dzieci. Jeśli nie możemy pozwolić sobie na zamontowanie modeli dedykowanych maluchom, warto zastanowić się nad zakupem uchwytów, które ułatwią utrzymanie równowagi i specjalnych podestów. Ciekawym rozwiązaniem są modele trójmodułowe, które umożliwiają indywidualną regulację wysokości stopni według wzrostu dziecka. Pamiętajmy także, aby upewnić się czy są one wyposażone w systemy antypoślizgowe.

Pomimo ułatwień nie powinniśmy jednak zapominać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Dodatkowe zabezpieczenia nie zastąpią bowiem opieki rodziców. Pozostawienie dziecka samego nawet na chwilę może bowiem skutkować nieprzyjemnymi konsekwencjami.

Stołek dla dziecka, fot. BabyBjorn

Uchwyt do wanny dla dziecka, fot. Baby Dan

SFbBox by enter-logic-seo.gr

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zapisz się do newslettera

Imię:
e-mail: