Kwadro CeramikaWybór płytek do kuchni czy łazienek wbrew pozorom nie jest prosty. Glazura, terakota, gres porcelanowy czy klinkier szkliwiony? Co wybrać i co będzie najlepsze? Na początek zacznijmy od usystematyzowania tych pojęć.

Najdelikatniejsze ze wszystkich wyżej wymienionych materiałów, są cienkie płytki fajansowe pokryte szkliwem, zwane potocznie glazurą. Ze względu na swoją kruchość, nadają się one do układania jedynie na ścianach.

Nieco bardziej wytrzymała jest terakota, czyli płytki kamionkowe szkliwione, o powierzchni fakturowanej lub gładkiej. Ich budowa jest niejednorodna - po obtłuczeniu płytki, naszym oczom ukaże się jej czerep. Pomimo tego, terakota nadaje się do układania nie tylko na ścianach, ale także na podłodze.

Płytki ścienne mogą z powodzeniem zastąpić, stosowany głównie na podłogi, gres porcelanowy. Wykonane ze zmielonego kwarcu, kaolinu i skaleni, płytki gresowe są twarde, odporne na działanie środków chemicznych, plamienie i ścieranie. Materiał ten, oprócz dużej wytrzymałości, charakteryzuje się także odpornością na zabrudzenia (dzięki wyjątkowo niskiej nasiąkliwości poniżej 0,5%). W pomieszczeniach narażonych na wilgoć najlepiej sprawdzą się gresy szkliwione, nie powinno się natomiast kupować chropowatych płytek wykonanych z gresu technicznego, które zatrzymują brud i ulegają procesowi szarzenia. W strefach narażonych na zawilgocenie nie należy także stosować gresu polerowanego, który jest nieodporny na plamienie ze względu na brak impregnacji.

Bardzo twardym materiałem o wysokich parametrach technicznych jest klinkier szkliwiony. Występuje on w różnych kolorach, a rustykalna estetyka płytki charakteryzuje się nierównościami w wymiarach. Klinkier jest materiałem odpowiednim do stosowania zarówno na ściany, jak i na podłogi.

Pamiętajmy, aby kupić o 5-15% więcej materiału niż to wynika z naszych obliczeń. Zapas ten przyda się podczas konstruowania łączeń prostych, naprzemiennych i skośnych. Najczęściej stosowany jest układ prosty, w którym fugi są równoległe do krawędzi płaszczyzny i przecinają się, tworząc krzyże. Układ naprzemienny (mieszany) polega na łączeniu dużych płytek z małymi, co daje efekt przesunięcia w obu kierunkach. W przypadku łączenia skośnego (karo), siatka fug ustawiona jest pod kątem 45° w stosunku do podłoża.

 

GALERIA ZDJĘĆ

Kwadro Ceramika

Kwadro Ceramika

 

Ceramika Końskie

Ceramika Pilch

 

Ceramika Pilch

Ceramika Pilch

Ceramika Końskie

Ceramika Pilch

Ceramika Pilch

Ceramika Pilch

Ceramika Pilch

Ceramika Pilch

SFbBox by enter-logic-seo.gr

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zapisz się do newslettera

Imię:
e-mail: