Na co należy zwracać szczególną uwagę przy wyborze i montażu desek na podłogówkę? Podpowiadamy jaki rodzaj drewna będzie najlepszy oraz jaki rodzaj desek wybrać, aby ogrzewanie podłogowe nie straciło na swej wydajności.

Jakie deski wybrać na ogrzewanie podłogowe?Do instalacji drewna na ogrzewanie podłogowe powinno się wykorzystywać wyłącznie deski sezonowane o jak najniższym oporze cieplnym, a także odpowiedniej konstrukcji. Najlepszym rozwiązaniem jest wiec montaż desek warstwowych, które dzięki wysokiej stabilności są mniej narażone na ewentualne rozsychanie się i powstawanie szczelin.

Gatunki drewna - najlepiej egzotyczne

Prawidłowo zamontowany parkiet musi efektywnie ogrzać pomieszczenie nie rozsychając się. Dlatego tak ważny jest odpowiedni dobór gatunku drewna. Wybierając te o dużym współczynniku kurczenia, powinniśmy liczyć się z możliwością powstawania większych szpar w okresie grzewczym. Zdecydujmy się więc na produkty o dobrej higroskopijności i niskim współczynniku skurczu, dzięki czemu będą one jak najmniej podatne na rozsychanie i powstawanie szczelin.

Najlepiej sprawdzają się gatunki egzotyczne, takie jak teak, merbau, doussie i jatoba, ale również wysokiej jakości rodzima dębina. W przypadku dwóch gatunków drewna - sucupiry i akacji – należy zachować wyjątkową ostrożność w ustawianiu parametrów na piecu tak, by temperatura na powierzchni podłogi była niższa niż 27°C.  Na systemy ogrzewania podłogowego nie powinno się montować twardego klonu kanadyjskiego i buku, ze względu na naturalnie wysoki współczynnik skurczu tych gatunków.

Parametry desek

Decydując się na zakup desek na ogrzewanie podłogowe należy zwrócić szczególną uwagę na kilka parametrów. Jednym z nich jest wspomniany już opór cieplny jaki stawia deska. Im niższy jest ten parametr, tym większa oszczędność kosztów energii w porównaniu z innymi podłogami drewnianymi o wyższym parametrze tego współczynnika. Warto szukać desek, których wartość oporu cieplnego wynosi ok. 0,02 m²K/W.

Kolejną rzeczą, na którą powinniśmy zwracać uwagę wybierając deski są atesty i gwarancje udzielane przez producenta dotyczące instalacji na ogrzewaniu podłogowym.

SFbBox by enter-logic-seo.gr

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zapisz się do newslettera

Imię:
e-mail: