Drewniane podłogi nie muszą już kojarzyć z prostymi deskami czy panelami. Odpowiednie komponowanie rodzajów drewna, które samo w sobie jest niejednorodne, z właściwie dobranymi środkami wykończenia pozwala na nadanie im oryginalnych barwy i faktur.

Co położyć na podłogę? fot.: dudzisz wood and floor 

Drewno czy żywice? Parkiet, mozaika, panele, a może deski? Jak stworzyć niebanalną podłogę? Co raz częściej jednak stosuje się do ich wykonania oryginalne, nieoczywiste materiały np. żywicę, kauczuk czy nawet skórę. Ponad to, na nowo odkrywa się możliwości jakie daje drewno.

Posadzki z żywic

Ze względu na wysoką wytrzymałość, posadzki z żywic były tradycyjnie częścią pomieszczeń przemysłowych. Obecnie robią swego rodzaju karierę i coraz częściej można je spotkać w biurach i mieszkaniach. Powodem tego jest fakt, że mogą stanowić odpowiedź na każdą architektoniczną wizję. Właściwości żywic pozwalają na wykonanie na podłodze niemal każdego wzoru. Może być ona matowa lub błyszcząca, w jednolitym kolorze lub z grafiką. Szczególnie ciekawy efekt tworzą żywicowe powłoki bezbarwne , gdyż widać przez nie to, co jest w nich zatopione lub ułożone pod nimi, co daje nieograniczone możliwości w aranżacji wnętrz.

Skórzana podłoga fot.: Matexi

Podłogi ze skóry

Pokrycie podłogi skórą to obecnie jedno z najbardziej awangardowych rozwiązań – nie tylko ze względu na jego nietypowość ale i wysoką cenę - 1m2 podłogi skórzanej to koszt ok. 500 zł. Na taka podłogę składają się trzy warstwy. Spód to gwarantujący stabilność i akustykę korek, warstwa środkowa to drewno, a powierzchnia, to 100% skóra uzyskiwana z recyklingu zabezpieczona lakierem. Taka rozwiązanie oznacza nie tylko oryginalność, ale też, w brew pierwszym skojarzeniom, łatwość w utrzymaniu podłogi w czystości.

Skórzana podłoga fot.: Tolrys

Nieśmiertelne drewno

Niezależnie od tego jak wiele kreatywności można włożyć w dobór materiałów do wykonania podłogi, najpopularniejszym z nich pozostaje drewno. Oczywiście najprostszym i najtańszym rozwiązaniem są laminowane panele imitujące jego wygląd. Bardziej tradycyjnymi rozwiązaniami są drewniane panele, deski lub też parkiet. Te rozwiązania mają wiele zalet, wynikających głównie z trwałości takich podłóg i ich łatwego montażu. Poza tym podłogi drewniane wpisały się w swego rodzaju zwyczaj wykańczania pomieszczeń. Inspirując się m.in. skandynawskimi sposobami wykorzystania naturalnych materiałów, można się jednak przekonać, że drewniana podłoga również może być kreatywna.

Niebanalny parkiet

Najpopularniejszy wśród drewnianych podłóg cały jest czas parkiet. Po pierwsze jest praktyczny -przypadku zniszczenia bez problemu można poddać renowacji, cyklinowaniu oraz ponownemu lakierowaniu. Po drugie sposób jego montażu – układania kompozycji klepek, daje nieograniczone możliwości tworzenia oryginalnych wzorów. Szczególnie, gdy klepki parkietowe są tworzone z wyobraźnią.

Natchnieniem mogą być geometryczne formy otaczającej nas współcześnie przestrzeni – rzeczywistej oraz wirtualnej, na przykład komputerowy pixel, ale też miękkie kształty występujące w naturze. Oryginalne, a nawet nieco egzotyczne kształty klepek, oraz możliwość dowolnego ich układania, umożliwiają tworzenie niepowtarzalnych podłogowych mozaik. Udowadnia to, że drewno idzie w parze z nowoczesnym podejściem do aranżacji wnętrz i kreuje niepowtarzalne przestrzenie.

Podłogi mogą być tworzone z wyobraźnią zarówno dzięki użyciu nietypowych materiałów, jak i oryginalnym wykorzystaniu tych, które już znajdują się w większości pomieszczeń. Dzięki kreatywności połączonej z innowacyjnym podejściem do technologii, powierzchnia, która kiedyś miała być jednie trwała i funkcjonalna, staje się detalem tworzącym oryginalne wnętrze.

Parkiet, fot.: Parkiet Łodziński

źródło: dudzisz wood and floor

SFbBox by enter-logic-seo.gr

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zapisz się do newslettera

Imię:
e-mail: