Panuje przekonanie, że bezdotykowe baterie są bardzo drogie. Tak było, kiedy pojawiła się pierwsza elektroniczna armatura. Dzisiaj bezdotykowa bateria nie kosztuje już tysiące złotych, a jej cena niewiele różni się od klasycznych baterii.

Czy baterie bezdotykowe są drogie?Klienci sklepów z wyposażeniem łazienek czasem w ogóle nawet nie pytają o baterie bezdotykowe, bo są przekonani, że poniżej tysiąca złotych takiego kranu nie da się kupić. A gdy zachęceni przez sprzedawcę dowiadują się, że armatura bezdotykowa kosztuje mniej, są mocno zdziwieni – przyznaje Mariusz Szychowski, z działu serwisu firmy Oras w Polsce.

Jego zdaniem dzieje się tak dlatego, że pierwsze modele bezdotykowe, które pojawiły się na rynku były dedykowane do łazienek w miejscach publicznych, miały specjalne zabezpieczenia. Na cenę wpływał także fakt, że był to produkt naprawdę nowatorski. Kosztowały więc powyżej tysiąca złotych. To się jednak zmieniło. Dziś w Polsce dostępne są linie przeznaczone do łazienek w domach i mieszkaniach.

Ile więc kosztuje armatura bezdotykowa i dlaczego warto się zastanowić nad zamianą klasycznego kranu na ten sterowany elektronicznym sensorem?

Dobrej jakości jednouchwytowe krany umywalkowe kosztują ok. 500 – 700 zł, tymczasem baterię bezdotykową kupić można za ok. 980 zł, a niekiedy nawet taniej, gdy pojawia się promocja. Nie bez przyczyny porównane są ceny baterii dobrej klasy. Jakość w przypadku baterii sterowanych fotokomórką jest bardzo ważna. – Na rynku można kupić i tańsze baterie elektroniczne wyprodukowane w Azji. Jednak doświadczenie i precyzyjne wykonanie jest tu niezmiernie ważne, a to gwarantują tylko renomowani producenci.

Jakie oszczędności niesie stosowanie baterii bezdotykowych?

Bateria umywalkowa działająca bezdotykowo oszczędza wodę za użytkownika, gdyż strumień uruchamiany jest jedynie wówczas, gdy dłonie przysunie się do kranu. Nie trzeba więc pamiętać o zakręcaniu kurka z wodą w czasie szczotkowania zębów czy golenia. Taki sposób działania przyczynia się do zmniejszenia o ok. połowę zużycia wody. Bateria bezdotykowa zużywa jedynie ok. 5-6 l/min, podczas gdy kran z jednym uchwytem 12 l/min.

Sceptycy nowoczesnych rozwiązań zwracają czasem uwagę, że zaoszczędzone koszty wody i energii potrzebnej na jej ogrzanie przepadają, bo bateria zużywa prąd, by działał jej elektroniczny sensor. Armatura w mieszkaniu prywatnym może działać na 6V baterię litową. Kosztuje ona ok. 20 - 50 zł i z powodzeniem wystarcza na kilka lat użytkowania.

SFbBox by enter-logic-seo.gr

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zapisz się do newslettera

Imię:
e-mail: