Spoiny na styku urządzeń sanitarnych i ścian należy właściwie zabezpieczyć. Warto to wykonać choćby dlatego, aby zapobiec przedostawaniu się w szczeliny wody, co może doprowadzić do zawilgocenia pomieszczenia, a w konsekwencji pleśni i grzybów.

Jak poprawnie wykonać fugę silikonową?

Uszczelnienia takie muszą być wykonane starannie i poprawnie, gdyż tylko w ten sposób możliwe będzie stworzenie właściwej ochrony. Jak krok po kroku je wykonać?

Przygotowujemy narzędzie pracy

Miejsca, w których należy wykonać silikonowe uszczelnienia to przestrzenie pomiędzy umywalkami, brodzikami, kabinami prysznicowymi, bidetami, wannami czy sanitariatami najczęściej wykonanymi z akrylu lub ceramiki. Ściany lub podłoga, w okolicy której usytuowane są urządzenia, najczęściej pokryte są natomiast płytkami ceramicznymi.

Wybierając więc silikon do wykonania uszczelnienia, należy zwrócić uwagę, by był to produkt przeznaczony do pomieszczeń sanitarnych wykazujący dobrą przyczepność do różnych materiałów o gładkich powierzchniach – ceramiki, porcelany, elementów szkliwionych, glazurowanych i emaliowanych. Dodatkowo, preparaty o przeznaczeniu do pomieszczeń sanitarnych, wzbogacone są środkami, które zabezpieczają wykonaną fugę przed rozwojem pleśni i grzybów.

W tym kontekście niezmiernie ważne jest właściwe wyprofilowanie fug silikonowych, w sposób ułatwiający swobodne ściekanie wody. Silikonowa spoina musi pozostać bez zastoin wody, w innym wypadku dojdzie do wypłukania środka zapobiegającego rozwojowi grzybów i pleśni zawartego w silikonie. Z uwagi, że spoinowanie uszczelniaczami najczęściej jest związane z dużą precyzją dlatego też, przydatny będzie pistolet do silikonu, który ułatwi odpowiednie dozowanie preparatu.

Uszczelnienie krok po kroku

Zanim jednak przystąpimy do aplikacji silikonu, musimy właściwie przygotować i zabezpieczyć uszczelniane miejsce. Należy je dokładnie oczyścić, wysuszyć i odtłuścić, w ten sposób uniknie się późniejszych problemów z odchodzącym od ściany silikonem.

Brzegi szczeliny należy zabezpieczyć obustronnie taśmą maskującą, co pozwoli ograniczyć zabrudzenia powierzchni płytek czy sanitariatów. Jeśli mimo tego preparat przedostanie się na elementy wyposażenia, nie należy do jego usunięcia używać ostrych narzędzi, gdyż może to naruszyć ich strukturę oraz nowo wykonaną fugę. Takie pozostałości najlepiej usunąć po skończonych pracach przy pomocy specjalnego preparatu, który rozpuści resztki silikonu.

Jeśli miejsce pracy mamy już przygotowane, możemy przystąpić do prac właściwych. Nosek kartusza należy naciąć pod kątem 45° na szerokość odpowiadającą wielkości spoiny i za pomocą pistoletu nakładać silikon równomiernym, ciągłym ruchem tak, by nie pozostawić wolnej przestrzeni.

Kiedy wypełnimy środkiem całą szczelinę, należy wygładzić fugę na całej jej długości za pomocą szpachelki. Poprawnie wykonana spoina nie może być zbyt gruba, a jej kształt powinien ułatwiać swobodne ściekanie wody. W innym wypadku doprowadzi to do gromadzenia się wody i wypłukania preparatu.

źródło: Tomasz Mazurkiewicz, Den Braven

SFbBox by enter-logic-seo.gr

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zapisz się do newslettera

Imię:
e-mail: