Oferta markiz jest szeroka. Zatem decydując się na wybór tego rodzaju osłon warto dowiedzieć się o nich czegoś więcej, aby kupić właściwe.

W zależności od miejsca montażu markizy wyróżniamy następujące jej rodzaje:

  • balkonowe,
  • tarasowe,
  • koszowe,
  • nadokienno-balkonowe.

W zależności od sposobu montażu i rodzaju sterowania wyróżniamy markziy:

  • kasetowe, w półkasiecie lub bez kasety,
  • poręczowe (składane),
  • z napędem elektrycznym lub składane za pomocą korbki.

Markiza balkonowa

Skutecznie chroni zarówno przed słońcem, ale też przelotnym deszczem. Ich ramiona zwykle montuje się do ściany lub balustrady. Te zamocowane na balustradach są praktyczne, bo przyciągając markizę do balustrady można zasłonić cały balkon.

Rozwiązaniem doskonałym na balkon jest również markiza o małym wysięgu, ale z możliwością „przygięcia”, czyli zwiększenia kąta pochylenia zewnętrznej części pokrycia, przez co osiągamy większy obszar zacieniony – radzi Kamila Litwa, projektantka Dormax Design.

Markizoroleta źródło: markilux.com.pl Markiza balkonowa fot. Dormax Design
Markizoroleta
źródło: markilux.com.pl
Markiza balkonowa
fot. Dormax Design

Markiza tarasowa

Do zabezpieczania tarasów przed słońcem zdecydowanie lepiej jest zastosować markizę zacieniającą tylko część tarasu. W ten sposób pozostawiamy sobie możliwość wyboru: cień lub słońce. Jeśli świeci ono na cały taras, warto zacienić głównie tę strefę, w której się wypoczywa. Na taras lub werandę godne polecenia są markizy kasetowe, czyli chowane w kasecie. Markiza zamknięta w pełnej kasecie jest całkowicie zabezpieczona przed działaniem czynników zewnętrznych, ale i droższa od markizy w półkasecie czy bez kasety.

Markizy - jakie kupić? Markizy - jakie kupić?
Markiza rozsuwana
fot. corradi.eu
Markiza sterowana pilotem
źródło: oknosystem.pl
Markizy - jakie kupić? Markizy - jakie kupić?
Markiza tarasowa
fot. Dormax Design
Markiza tarasowa
fot. Vertiko

Markizy koszowe

Markizy koszowe najczęściej stosowane są do ozdabiania okien, witryn, wejść lub jako element dekoracyjny elewacji. Pełnią funkcję osłony przed słońcem,ale również mogą posłużyć jako estetyczna, przyciągająca uwagę reklama.

Markizy - jakie kupić? Markizy - jakie kupić?
Markiza koszowa
fot. aluminiumap.com.pl
Markiza koszowa
fot. rolostyl.pl

Materiały zastosowane w markizach

Poszycie markiz może być wykonane ze specjalnej tkaniny poliestrowej zabezpieczonej lakierem akrylowym lub z zaimpregnowanego materiału akrylowego. Dzięki temu, markiza nie płowieje na słońcu ani nie odbarwia się. Produkuje się też markizy z materiału pokrytego wodoodporną folią. Tkaniny te są odporne na rozerwanie, odbijają szkodliwe promieniowanie UV, zatrzymują promieniowanie słoneczne i nie przepuszczają wody (nie pełnią jednak funkcji przeciwdeszczowej).

Obecnie na rynku jest coraz większy wybór nowych wzorów i deseni tkanin, jednak nadal najpopularniejsze są markizy jednokolorowe lub w dwukolorowe pasy. Najlepiej wybrać wzór pasujący do stylistyki domu lub innego obiektu, w którym zostanie zastosowana.

SFbBox by enter-logic-seo.gr

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zapisz się do newslettera

Imię:
e-mail: