Jak wymienić samodzielnie baterię w kuchni? fot.: Grupa ArmaturaKapiąca woda z wylewki, ograniczona ruchomość uchwytu czy przeciekanie u podstaw baterii to sygnały, które zwykle informują o konieczności wymiany armatury na nową. Jej wymiana nie jest trudna, dlatego można to zrobić samodzielnie.

Nowoczesne baterie zlewozmywakowe gwarantują łatwy i bezpieczny montaż, możemy więc przeprowadzić go całkowicie samodzielnie. Podpowiadamy, jak wybrać nowy model i o czym pamiętać przy wymianie armatury.

Krok pierwszy: zakup nowej baterii

Sprawna bateria zlewozmywakowa to jeden z ważniejszych sprzętów z punktu widzenia komfortowego funkcjonowania w przestrzeni kuchennej oraz zachowania niezbędnego poziomu higieny. Odpowiednio dobrany model pomoże zmniejszyć poziom zużywanej wody czy utrzymać czystość trudnodostępnych miejsc.

Wśród najbardziej funkcjonalnych baterii wyróżniają się warianty wyposażone w wyciągany natrysk. Umożliwiają one swobodne kierowanie strumieniem wody oraz zmianę jego intensywności na tryb prysznicowy, co może okazać się szczególnie pomocne przy usuwaniu uporczywych zabrudzeń. Baterie z ruchomą wylewką o kącie obrotu od 90 do 180⁰, sprawdzą się natomiast w zestawieniu z dwukomorowym zlewozmywakiem. Takie rozwiązanie przydatne jest szczególnie w przypadku kuchni, w których metraż wyklucza możliwość zamontowania zmywarki.

Krok drugi: przygotowanie i demontaż baterii

Już po zakupie nowej baterii zlewozmywakowej warto sprawdzić czy opakowanie zawiera wszelkie niezbędne elementy wyszczególnione w instrukcji. Jeśli w zestawie producenta nie znajdziemy uniwersalnego narzędzia, należy przygotować klucz nastawny. Koniecznym krokiem jest zamknięcie dopływu wody, poprzez zakręcenie zaworu głównego oraz pozostawienie otwartego przepływu baterii w celu opróżnienia instalacji. Aby uniknąć zabrudzeń i zachlapania pomieszczenia, warto przygotować kilka szmatek, które zatamują ewentualny wyciek wody z rur. Demontaż starej baterii rozpoczynamy od poluzowania wężyków doprowadzających ciepłą i zimną wodę. Następnie, przy pomocy klucza nastawnego, odkręcamy nakrętkę mocującą korpus armatury. Po usunięciu zestawu mocującego, możemy wyciągnąć starą baterię z otworu zlewozmywaka lub blatu kuchennego.

Krok trzeci: montaż nowego modelu

Proces rozpoczynamy od zamontowania wężyków doprowadzających ciepłą i zimną wodę do gniazd trzonu baterii. Lekko dokręcamy je kluczem, aby wyeliminować ryzyko późniejszych nieszczelności. Po usunięciu starej baterii, nowy model wkładamy do otworu zlewozmywaka lub blatu kuchennego.

Sprawdzamy czy wylewka jest ustawiona w odpowiednim kierunku zgodnie z zakresem padania strumienia wody. Następnie, od spodu zlewozmywaka, nakładamy podkładki i montujemy śruby mocujące. Niezbędny jest tutaj klucz nastawny, dzięki któremu wkręcimy elementy do oporu, unikając jednocześnie późniejszej niestabilności baterii i obracania się korpusu w otworze.

Jeśli zdecydowaliśmy się na montaż modelu z wyciąganą wylewką, na tym etapie należy przykręcić wąż natrysku do przewodu wyprowadzającego wodę z baterii. Istotne jest także umieszczenie na wężu ciężarka, który przy późniejszym użytkowaniu, ułatwi swobodne chowanie natrysku. Kolejnym krokiem jest podłączenie wężyków doprowadzających ciepłą i zimną wodę do instalacji. Mocujemy je do zaworków kątowych za pomocą nakrętek G3/8 . Standardowe wężyki mają długość 35 cm i są wykonane z elastycznego materiału. Ostatnim etapem działań jest odkręcenie głównego zaworu i sprawdzenie szczelności całej instalacji. Tak zamontowana bateria jest już gotowa do użycia!

SFbBox by enter-logic-seo.gr

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zapisz się do newslettera

Imię:
e-mail: