Problem krzywych ścian najczęściej spotykany jest w starym budownictwie. Najpopularniejsze metody poprawienia ich wyglądu to wyrównanie ich za pomocą zapraw tynkarskich lub naklejanie płyt kartonowo-gipsowych.

Krzywe ściny - ja w prosty sposób je estetycznie zaaranżować?

Jest to jednak sposób dobry, jeśli mamy małą powierzchnię ścian do wyremontowania. W przypadku dużych powierzchni łatwiej jest nakleić na istniejące podłoże płytę kartonowo-gipsową. Jeśli więc decydujemy się na oklejenie płytami, warto rozważyć zastosowanie gipsowych paneli dekoracyjnych, które przy podobnym sposobie montażu pomogą nadać wnętrzu bardziej indywidualny charakter i ciekawy klimat.

Krzywe ściny - ja w prosty sposób je estetycznie zaaranżować?

Prosty sposób na proste ściany

Nierówne podłoże na które zamierzamy nakleić panele wymaga jedynie podstawowego przygotowania. Powierzchnię ściany należy oczyścić z odchodzącej farby, pozostałości kleju do tapet oraz innych drobnych nierówności i niedoskonałości podłoża, które mogą przeszkadzać w montażu lub zmniejszać przyczepność nowej warstwy. Następnie przygotowany obszar trzeba dokładnie zagruntować. Zakres pierwszego etapu prac nie różni się więc zasadniczo od przygotowania podłoża pod płyty kartonowo-gipsowe.

Kolejnym krokiem jest przygotowanie i montaż paneli. Każdy element przed przyklejeniem należy poddać prostej obróbce, także podobnej do tej znanej z płyt k-g. Frezowanie boków można wykonać małym nożykiem, a piła do drewna przyda się przy docinaniu paneli do potrzebnych nam rozmiarów.

Panele mocuje się za pomocą gipsu szpachlowego, którym skleja się także krawędzie poszczególnych elementów. Końcowe dopracowanie łączeń wykonujemy za pomocą gładzi szpachlowej i drobnoziarnistego papieru ściernego. Po zagruntowaniu przygotowaną ścianę można pomalować dowolną farbą.

Indywidualny styl

System naklejanych paneli dekoracyjnych sprawi, że niepożądane nierówności i niedoskonałości szybko skryją się pod nową, atrakcyjną powierzchnią. Rozwiązanie to sprawdzi się zarówno w przypadku pokrycia całej ściany, jak i jej wybranych fragmentów, a dzięki zastosowaniu wysokogatunkowego gipsu wzmocnionego włóknem szklanym, będzie także trwałe.

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem